piątek, 24 października 2014

Nie odkładaj spraw na później - jutra może wcale nie być

 
Mówi się, że dzień jutrzejszy nie istnieje, jednak większość z nas zapomina o tym, niezależnie od tego, jak często jest to powtarzane. Jedynym efektem odkładania spraw na później jest tępe i przygnębiające uczucie niedokończenia i ugrzęźnięcia w dniu dzisiejszym. Gdy odłożysz na bok wszelkie myśli powstrzymujące cię przed podjęciem działania i powodujące, że się wahasz, poczujesz ulgę i wypełni cię uczucie przestrzeni. Zastanowi cię, dlaczego czekałeś z tym aż tak długo.

Odkładanie na później jest po prostu głupie. Jutro też będziesz musiał podjąć decyzję, czemu nie dziś? Myślisz, że jutro będziesz mądrzejszy niż dziś, pełniejszy życia? Może jutro będziesz młodszy niż dziś, bardziej świeży?
Jutro będziesz starszy, mniej odważny; będziesz bardziej doświadczony, przebiegły; jutro śmierć podejdzie do ciebie bliżej, zaczniesz się wahać, będziesz miał więcej lęku. Nigdy niczego nie odkładaj do jutra. Kto wie? Jutro może nadejść, ale może i nie nadejść. Jeśli musisz podjąć decyzję, musisz zrobić to teraz.

(z Osho "Dang Dang Doko Dang", 8)

8 komentarzy:

 1. do poduszki Osho czytujesz już dosyć długo chyba?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie do poduszki, ale faktycznie pasują mi niektóre zdania z jego tekstów

   Usuń
 2. mądre myśli, chociaż jutro będzie i będzie, tyle że niekoniecznie nasze.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. oj tam, oj tam, przecież bez nas świat się skończy :)

   Usuń
 3. Tylko jak tu odlozyc wszystkie obawy na bok I ruszyc do przodu?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Powoli i ostrożnie :) rozglądając się na boki

   Usuń
 4. Odkładanie podjęcia jakiejś decyzji do jutra nie zawsze jest głupie.Pośpiech bywa nieraz złym doradcą.Jak nie będzie jutra,to po co podejmować decyzję dzisiaj?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Po co podejmować dziś decyzję skoro jutra może wcale nie być? - po to żeby żyć pełnią życia w każdej chwili a nie tylko o tym marząc. Dziś jest ważne. Jutra jeszcze nie ma, wczoraj już nie ma, więc co jest ważniejsze niż dzień dzisiejszy? Nie powącham dziś kwiatów, nie zachwycę się zachodem słońca jeśli mam na to okazję ? powiem sobie, że zrobię to jutro.. a jutro nadciągną chmury, nie będzie pięknego zachodu słońca i burza zerwie kwiaty.
   Nie ma na co czekać. Jutro już będę inna, może wcale mi się nie będzie chciało tych kwiatów i tego zachodu słońca.

   Usuń